Složení propolisu

Update: 26. Lis, 2008

Propolis je bohatá směs bioaktivních látek pryskyřičného charakteru. Barva propolisu je různá – od světle hnědé až k tmavě červené a černé – záleží na jeho původu. Při uskladnění ve vzduchotěsných nádobách na tmavém a chladném místě si propolis udrží účinnost až 5 let. Nejúčinnější je však v čerstvém stavu. Svým složením je propolis je proměnná a nestálá směs látek. Podle chemických rozborů propolis obsahuje aromatické aldehydy, aromatické kyseliny a některé alkoholy těchto kyselin např. skořicový alkohol, kyselinu skořicovou apod. Zjistil se také vitamín B1, vitamín PP, provitamín A a některé stopové prvky. Propolis také obsahuje flavonoidy, které jsou příčinou imunopotenciačních vlastností propolisu. Jejich bohatý výskyt v propolisu potvrzuje ve srovnání s medicínsky používanými antibiotiky jeho široké spektrum účinnosti proti bakteriím, virům a houbám. V průměru propolis obsahuje 50 – 60 % pryskyřice ( živičných a balzamovacích látek ), 5 – 10 % silic, éterických olejů, asi 5 % pylu, 12 – 30 % vosku, zbytek tvoří aromatické látky, vitamíny, mikroelementy a mnohé látky, která nebyly dosud identifikovány.

Bylo zjištěno, že všechny druhy propolisu jsou přibližně rovnocenné. Bylo také vědecky prokázáno, že propolis působí nejen antibioticky, ale navíc zvyšuje obranné schopnosti organismu. Propolis je biologicky neškodný a v běžném dávkování je prakticky netoxický, takže bez vedlejších účinků může být i dlouhodobě užíván.

Flavonoidy

Propolis z mírného klimatického pásma obsahuje asi 40 rozdílných fenolových komponentů, z nichž asi 90 – 95 % tvoří flavonoidy. Flavonoidy jsou příčinou imunopotenciačních vlastností propolisu. Jejich bohatý výskyt v propolisu potvrzuje ve srovnání s medicínsky používanými antibiotiky jeho široké spektrum účinnosti proti bakteriím, virům a houbám. Kromě toho jsou nežádoucí účinky velmi zřídkavé, což u farmaceuticky vyrobených antibiotik používaných v současnosti není častým jevem.

Antioxidační vlastnosti

Poslední výzkumy také ukazují na silné antioxidační vlastnosti propolisu v boji proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům vůbec. Zajímavé je také pozorování, že na propolis nevzniká rezistence bakterií jako u antibiotik, přestože se užívá už od dob faraonů.

Stopové prvky

Bohatý výskyt stopových prvků důležitých pro život, např. železa, hliníku, vanadu, vápníku, křemíku, manganu, stroncia, sodíku a hořčíku, je nezbytný pro optimální průběh fyziologických procesů. Stopové prvky ovlivňují výměnu bílkovin, tuků a cukrů, syntézu proteinů v organismu, schopnost tepelné regulace organismu, tvorbu krve a kostí, stejně tak imunobiologické reakce.

Komentáře jsou uzavřeny.