Co je to propolis

Update: 15. Zář, 2009

Propolis je lepkavá, smolná látka s příjemnou vůní, různé barvy, bohatá na bioaktivní látky pryskyřičného charakteru, je dlouhodobě znám jako látka s vlastnostmi desinfekčními, ničící nebo brzdící v růstu některé bakterie, viry, houby, (kvasinky, plísně), dovede místně tlumit bolest. Propolis má široké antimikrobiální účinky, zabraňuje rozvoji hnilobných procesů, způsobuje úhyn mikrobů. Baktericidní a bakteriostatické vlastnosti propolisu ovlivňují zdravotní stav včelstva, propolis je pro včelstvo garantem přežití. Příroda nabídla včelám propolis jako látku, která jim pomůže udržet hygienu ve včelstvu a přispěje k obraně proti infekcím. Ve včelstvu je díky propolisu sterilní prostředí prosté choroboplodných zárodků.

Jak a proč používají propolis včely

V úlu využívají včely propolis k vyhlazování a vyrovnávání části úlu a k utěsnění a zatmelení netěsných míst. Nemohou-li včely vynést z úlu nepřátelé (pro jejich velikost a hmotnost), které v úlu usmrtily, zatmelí jejich mrtvoly propolisem. Takovým způsobem jsou mumifikovaní živočichové hermeticky odděleni od vnějšího prostředí, čímž se zamezí vývoj a rozšíření nebezpečných původců chorob.

Z čeho a jak včely vyrábějí propolis

Sběr propolisu, tedy lepkavé hmoty, je pro včely velmi namáhavý a provádí ho zpravidla jen málo včel z úlu. Včela s vynaložením vší síly tahá propolis jako gumu, přičemž se středníma a zadníma nohama opírá o podklad ze kterého propolis těží. Včely sbírají propolis z poupat a větviček vrb a topolů, z břízy, olše, jilmu, buku a kaštanu jedlého, z některých bylin a také z poupat jehličnanů. Z části je tedy propolis rostlinného původu, pryskyřičné povahy. Z části včely vyrábějí propolis v úlu jako vedlejší produkt při trávení pylu, přitom ho obohacují trávicím enzymem a podrobují mléčné fermentaci v trávicím ústrojí.

Barva propolisu je různá – od světlehnědé až k tmavě červené a černé – záleží na jeho původu.

V současnosti

Propolis se v léčitelství používá vnitřně i zevně, v závislosti na nemoci. Popularita propolisu se vysvětluje nejen tím, že ho znali a používali lidový léčitelé, vojenští felčaři a pod. , ale také tím, že ho používají samotní včelaři, kteří nejlépe mohou doporučit jeho silné účinky.

Komentáře jsou uzavřeny.