Co med obsahuje

Update: 26. Lis, 2008

Včely při přelétávání z květu na květ nasávají sosákem sladkou šťávu, kterou nazýváme nektar. Včely také sbírají na stromech medovici a jiné sladké šťávy obsažené v rostlinných orgánech. Jícnem a hltanem proniká nektar do medného váčku, kde je včela obohatí látkami vlastního těla. Aby včela naplnila medný váček velikosti špendlíkové hlavičky musí navštívit až 1000 květů, a na cca 20g medu musí obletět cca 50 000 květů. Teď už tedy určitě rozumíte co je to být pilný jako včela.

Glukóza a fruktóza

Med se skládá téměř s 80 % cukrů: cukr hroznový – glukóza a cukr ovocný – fruktóza. Dále med obsahuje malé množství sacharózy, 15 až 20% vody, organické kyseliny, bílkoviny a enzymy. Med také obsahuje minerální látky a stopové prvky. Celkem med obsahuje cca 180 různých látek a komponentů.

Glukóza a fruktóza – pro vysoký obsah těchto cukrů v medu se med hodí k rychlému posilnění a dodání energie pro sportovce nebo vyčerpané lidi. Sir Edmund Hillary měl s sebou při výstupu na Mount Everest 2 kg medu pro posilnění. Jsou li také tyto jednoduché cukry, tedy glukóza a fruktóza, v nadbytku v krvi, ukládají se ve svalech a játrech jako glykogeny. Toto je důležité zvláště pro játra, která v přítomnosti ovocného cukru – fruktózy dovedou zvýšit tvorbu glykogenu až o 18%. Med tak zlepšuje krevní oběh a prokrvení věnčitých cév.

Minerálni látky a stopové prvky

Z minerálních látek med především obsahuje soli draselné, vápenaté, hořečnaté, sodné. Ze stopových prvků je to železo, měď, mangan, kobalt, zinek, jód, fluor, kyselina křemičitá a jiné látky, které mají velký význam pro zdraví člověka. Tyto minerální látky jsou většinou rozpuštěny vodou v půdě, rostliny je z půdy „nasávají“ a z rostlin se dostávají prostřednictvím včel do medu. Především medy smíšené a medovicové obsahují těchto látek mnohem více než medy květové.

Voda

Kvalitní med obsahuje 15 až 20% vody. Při větším obsahu vody v medu, může med zkvasit.

Komentáře jsou uzavřeny.