Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /data/web/virtuals/97242/virtual/www/domains/csvnmnm.cz/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 337
Červenec

vcela

Včelaři na Novoměstsku

Základní organizace Nové Město na Moravě Českého svazu včelařů, z.s. sdružuje chovatele včel, zájemce o včelařství a včelařské odborníky.

Featured

Červenec

Včelí pastva

Červenec, letní měsíc, kdy slunce ukazuje svoji plnou sílu. Na polích začínají vykvétat slunečnice a svůj oranžově žlutý pyl mohou včelám nabízet až do poloviny září. Od června až do srpna kvetoucí komonice bílá, rostoucí na suchých mezích a železničních náspech nebo pěstovaná jako meliorační rostlina, přichystala pro včely výborný žlutý pyl. Až do podzimu se mohou na polích střídat modré plochy svazenky a žluté hořčice. V zahradách kvetou až do podzimu velmi nenáročné pámelníky.

Včelami navštěvované loubince = přísavníky patří do skupiny pnoucích dřevin a mohou pokrývat stěny, altány, ploty atd. plně rozkvétají záhony věnované léčivým a kořenitým rostlinám a včelám prostírají bohatý stůl levandule, yzopy, turejky, tymiány, máty, dobromysle a mnoho dalších.

Teplé počasí a slunná poloha podporují tvorbu silic, a tak se voňavé, barevné a včelami bzučící záhony stávají se okrasou každé zahrady i balzámem na duši. Podél potoků a na vlhkých lukách rozkvétají bohaté zdroje pylua těmi jsou dlouho kvetoucí tužebníky (jasně zelené rousky) nebo nádherné až 150 cm vysoké udatny, ze kterých včely donášejí rousky žlutavě bílé. Mnohé z uváděných rostlin jsou i bohaté zdroje nektaru, ale oceňujeme především produkci pylu, který včely budou potřebovat v období vzniku generace dlouhověkých včel.

Včelstvo

Je po letním slunovratu za svým vrcholem a do podzimu bude ubývat jak letních včel, tak také plochy plodu. Ve vyšších polohách mohou včely při dobrých snůškových podmínkách přinést nektar i medovici asi do poloviny měsíce, v teplejších oblastech bude nadějí na chutný med hlavně slunečnice. S počátkem žní začíná podletí a matky zakladou zimní generaci včel. S úbytkem snůškových zdrojů se včely zbavují trubců, začíná slídění i nebezpečí vzájemného vylupování.

Včelař

Odebere po skončení snůšky z medníku zralý med a po posledním medobraní upraví prostor úlu na úspěšné zimování. Postupně začne podávat roztok ze tří dílů cukru a dvou dílů vody. Dokrmí tak, aby mělo produkční včelstvo spolu se svou zásobou medu na období do jara asi 20 kg glycidových zásob. Proti namnoženému roztoči Varroa destructor může nyní použít gabonové pásky, nebo desky s kyselinou mravenčí, případně i Apiguard s thymolem.

Podporují nás

Město Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě

Radešínská  Svratka

Radešínská Svratka

Dlouhé

Dlouhé

Křídla

Křídla

Dlouhé

Věcov

Sněžné

Sněžné

Bobrová

Bobrová

Řečice

Řečice

Nová Ves

Nová Ves

Hodíškov

Hodíškov

Zubří

Zubří

Vlachovice

Vlachovice

Free Joomla templates by Ltheme